TP Mazembe trullos e Internacional Brazil 2-0 në Club World Cup

Abu Dhabi: TP Mazembe u bë ekipi i parë Afrikan për të arritur finalen e Kupës së Botës Club me një shoku 2-0 të fitojë mbi Internacional të Brazilit.

Qëllimet nga Mulota Kabangu dhe Dioko Kaluyituka habitur e kampionëve të Amerikës së Jugut si ekipi nga DR Kongo jetoi deri në pseudonimin e tyre Tout Puissant (të gjithë) të fuqishme për të arritur një finale ndaj Interit të Italisë apo Seongnam Koresë së Jugut.

Kampionët afrikane dhe grupi i tyre i bollshëm i vogël i tifozëve të cilët kishin luajtur muzikën e tyre prej bronzi gjatë gjithë ndeshjes bashkuar në festimet e egra dhe vallëzimi në buzë të katran.

"Kjo fitore do të thotë shumë gjëra. Të gjitha të Afrikës duhet të jetë krenar për këta lojtarë. Ata kanë një zemër të madhe, "tha trajneri senegalez i ekipit Lamine N'Diaye.

"Pas hapjes 20 minutat Inter filluan të dyshonin. Në pjesës së parë, me rezultatin 0-0 shanset tona ishin të padëmtuara. Unë u tha lojtarëve ndeshja ishte tyre për të marrë, ata kishin për të shkuar dhe për të gjetur atë, "i tha ai në konferencë për shtyp pas ndeshje.

Fitore pa Mazembe të bëhet ekipi i parë afrikano për të rrahur një anë e Jugut amerikan në konkurs dhe një anë braziliane rrahur për herë të parë në 13 ndeshje në Kupën e Botës Club në shtatë edicionet që kur u nisur nga FIFA në vitin 2000.

Trajneri Internacional Celso Roth tha: "Ne kishim shpresa të mëdha të kësaj Kupën e Botës dhe përgjegjësi më të madhe që ka fituar tashmë një herë. Është një zhgënjim i madh, ne kishim shanse, kemi dominuar shumë, por kemi humbur.

"Problemi ynë vazhdon të jetë që ne të dominojnë, por nuk mund të përfundojë." Internacional fitoi trofeun në Japoni në vitin 2006.

Ngre zërin On Facebook

Lini një Përgjigju


OSE